Emre Engin

Emre Engin, 2001 yılında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarında keman eğitimine Özgür Özkök ile başladı. İlk konserini CAKA (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) projesi kapsamında İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonunda verdi. Emre, kemana başladığı yıldan beri gerek ulusal gerekse uluslarası birçok masterclass ve festivale katıldı. Bu masterclass ve festivallerden bazıları; Uluslararası Keshet Eilon Summer Festivali, Uluslararası Tunus Genç Virtuozler Festivali, New Virtuosi Keman Masterkursu, Ottowa Summer Music Institute Young Artist Programı, Crans Montana Classics Keman Programi, Uluslararası Londra Britten Muzik Festival ve Uluslararasi D-Marin Klasik Müzik Festivali’dir. Emre, katıldığı bu festivallerde Cihat Askin, Shmuel Ashkenasi, Eduard Grach, Vadim Gluzman, Patty Kopec, Shlomo Mintz, Itzhak Rashkovsky, Jen Repko, Hagai Shaham, Ani Schnarch, Juri Zhislin ve Pinchas Zukerman gibi isimler ile çalışma ve önemli sahnelerde konser verme fırsatı buldu.
Katıldığı birçok yarışma ve odisyonlarda ödüller almıştır. Bunlardan bazıları, İstanbul Müzik Festivali Genç Solistligi, Royal College of Music ve Sudborough Vakfi tarafından Yehudi Menuhin ödülü, yilinda ADK-DER tarafindan duzenlenen İlhan Ozsoy Anısına Keman Yarışması birinciligi, RCM Muse Chamber Music yarışması ikinciligi/juri özel ödülü ve Dr. Nejat F. Eczacibasi Vakfi Aydın Gün Kariyer Kariyer Teşvik Ödülüdür.
Genç kemancı, Uludağ Universitesi Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkestrası, Bursa Bolge Devlet Senfoni Orkestrası, Samsun Devlt Opera ve Bale Orkestrası, MIAM Oda Orkestrası, İstanbul Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası, Bursa Sinfonietta, ADK – DER Oda Orkestrasi, Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası, Yildizlar Toplulugu Orkestrasi, Cumhurbaskanligi Senfoni Orkestrasi ve Istanbul Oda Orkestrasi gibi birçok orkestra eşliğinde konser olanağı bulmuştur.
Verdigi orkestra eşlikli konserlerin yanısıra birçok resital ve oda müziği konserleri veren genç kemancının konser verdiği önemli mekanlar arasında Londra Royal Festival Hall, Londra Steinway Hall, St Jamess ve St. Pancras Church, V&A Museum Recital Hall, Londra Britten Theatre, Madrid Music Above Park House, Istanbul Aya Irini, Sureyya Operasi, İş Sanat Milli Reasurans Resital Salonu, Cemal Resit Rey Konser Salonu ve Tel Aviv Opera House vardır.
Emre, 2013 yılında Tel Aviv’de, Keshet Eilon Festivali kapsamında İsrail Ulusal Radyosu ve New York FM’de yayınlanmak üzere Fazil Say’ın Keman Sonatı’nı kaydetmiştir. Ayrıca aynı festival kapsamında girdiği odisyon sonucunda Uluslararası Mischa Elman Anisina isimli özel konserde çalmaya hak kazanan beş kemancıdan biri olmuştur.
Emre, 2015 Temmuz ayından itibaren ABD?nin Kaliforniya eyaletinde Uluslararası Notes by the Bay Keman Festivali’nin eş-kuruculuğunu ve fakülte üyeliğini sürdürmektedir. Pinchas Zukerman’ın asistanı viyolacı Cong Wu ve çellist Thomas Mesa ile birlikte yaylı trio olarak oda müziği çalışmalarını sürdüren Emre, bu grubu ile Manhattan School of Music’de 2015 yılı Kasım ayında düzenlenen Lillian Fuchs Oda müziği yarışmasında birinci olmuştur. 2017 Nisan ayında, Türkiye’de bir ilk olan W.A.Mozart’in tüm Keman ve Piyano Sonatları’nın dört konserde çalınacağı ve kaydedileceği bir projeyi piyanist Aylin Çakıcı Uzar ile başlatmıştir. Ayrıca İstanbul Müzik Festivali 40. yılı için, Emre’nin sanatsal yaşamını ve Istanbul Müzik Festivali’nin bu süreçteki rolünü konu alan bir belgesel filmi cekmis ve yayinlamıştır.
Keman çalışmalarını Itzhak Rashkovsky ile Wall Trust Scholar, Yehudi Menuhin Award Recipient, ve CEV Forte 24 Projesi bursiyeri olarak sürdürmüş olduğu Londra Kraliyet Muzik Koleji’ndeki lisans eğitimini First Class Honours ve Distinction dereceleri ile bitiren Emre, yüksek lisans eğitimini Çağdaş Eğitim Vakfı Forte 24 Projesi bursiyeri olarak devam ettiği New York Manhattan School of Music’de maestro Pinchas Zukerman’in sınıfından mezun olarak tamamlamistir. Emre, New York Florian Leonhard Fine Violins tarafindan kendisine verilen 1760 yapimi Lorenzini keman ile çalmaktadir.